Freshfem.cz
Krása

Strie a jizvy nejsou ničím, za co bychom se měli stydět. Skvělé fotografie poukazují na to, že mít nedokonalosti na těle je přirozené

V životě existují mnohem důležitější věci než strie a jizvy.

8. listopad 2017, 12:13
8. listopad 2017, 12:13

Nedokonalosti na lidském těle neznamenají, že by měl být člověk jakkoli méněcenný nebo ošklivější. Nejčastějšími nedokonalostmi jsou zejména strie a jizvy, přičemž právě strie vznikají i bez toho, aby to mohl člověk ovlivnit. Ať už se objeví po prudším růstu, nebo vzniknou na břiše a stehnech po úspěšném těhotenství, v žádném případě se za ně nemusíte stydět a uvědomuje si to i Sara Shakeel. I když původně pracovala jako zubařka, postupem času našla zálibu v umění a experimentování s uměleckou tvorbou, což ji přivedlo až k jejím nejnovějším experimentům s lidskými těly.

 

Za pomoci třpytek pomáhá transformovat fotografie zejména ženských těl pokrytých striemi na veselé a barvami hrající oblasti, které je zcela správné s hrdostí prezentovat na veřejnosti místo toho, aby je musely ženy neustále skrývat a stydět se za to, zda se jim náhodou někdo nezačne posmívat. Strie jsou v lidském životě tak běžné a prakticky i nepodstatné, že není důvodu, proč si nad nimi lámat hlavu, pokud tedy nejsi jako Sara a nechceš upozornit na to, že strie dokáží lidské tělo i zkrášlit.

 

Thank you everyone for the #glitterstretchmarks response and the numerous features of my artwork! The past few days have been unreal! Good and bad, but tbh I shall always look at the good side because nothing is more powerful then giving confidence to myself along with so many women and men out there! My hopes are unreal and so are my dreams! The stretch marks story will continue and I have so many other ideas and plans in mind. The artwork that I have made out of you are real! These picture that you see are REAL of REAL women with stretchmarks! Thank you for making #glitterstretchmarks a part of your lives. I love you all from the core of my fluffy heart. . CollageArt.SaraShakeel Photography @facesbycela . The next week I'll be super busy with my upcoming exhibition & an interview in my home country , my apologies if i don't post alot in the coming week. ☄☄☄ . . #love #loveyourself #lovemyjob #patientlywaiting #patience #hope #daydreaming #art #artwork #collage #glitter

Příspěvek sdílený Sara Shakeel (@sarashakeel),

 

 

 

I have never felt so powerful & liberated and so fucking proud of mystretch marks in my entire life !!! From where I come from & live , To be on the chubby side or to even talk about stretchmarks is not something one is proud of, i have seen my stretch marks grow from the day i started putting on weight, I'd be honest even before uploading it I was thinking why would anyone be interested in my concept of stretch marks turned into glitter or crystals!!! My god I was so wrong! Amazing people and women are already doing such an amazing job with representing these stripes and cellulite!!! Thank you for a beautiful response everyone!!!! I have been featured on @cosmopolitan & @yahoostylebeauty link is in my story. Support and love yourself for who ever you are! Cause there is someone out there sharing the same feelings as you are! There is one thing for sure YOU ARE NOT ALONE!!! #glitterstretchmarks #stretchmarks #happy #inlove #loveyourself #theweekoninstagram #instagram #tigerstripes . . This picture is by one of my amazing followers who was brave enough to share this with me!! Thank you love!!!!

Příspěvek sdílený Sara Shakeel (@sarashakeel),

 

 

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.